یک کارشناس اقتصادی ضمن تشریح مسائل و مشکلات کشاورزی کشور، گفت: ایران همیشه با مشکل خشکسالی مواجه بوده است، اما با وجود برخورداری از 9 اقلیم آب و هوایی این امکان وجود دارد که با استفاده بهینه از منابع، بخش عمده محصولات مورد نیاز در داخل کشور تولید شود.
روح الله ایزدخواه اظهار داشت: اقتصاد سومین ضلعی است که در کنار «سیاست» و «فرهنگ» باید در یک جامعه آرمانی شکل بگیرد و انقلابی که اتحاد ایدئولوژیک دارد مطمئنا برای اقتصاد نیز مطالبه، آرمان و چشم انداز دارد.
وی معتقد است: اولین جایی که جبهه متحدی در کنار انقلاب شکل می گیرد اقتصاد است و این دلیل نام گذاری دهه چهارم به عنوان دهه پیشرفت و عدالت است، اگرچه اولین تبلور پیشرفت یقینا در اقتصاد است و موضوع پیشرفت صرفا اقتصاد نیست.
این کارشناس اقتصادی
ادامه داد: اگر کشور در محصولات کشاورزی به استقلال نرسد در خودرو، صنایع و سایر امور هم به استقلال نخواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه ایران از 11 اقلیم کشاورزی موجود در دنیا 9 اقلیم را داراست، ادامه داد: ایران در حالی وارد کننده ی میوه شده است که تا 30 - 40 سال پیش 70 درصد جمعیت کشور روستایی بودند.
ایزدخواه ادامه داد: این نشاندهنده یک مشکل و بلکه بیماری ساختاری است که البته در اغلب عرصه های اقتصادی کشور وجود داشته و هم اکنون در عرصه
محصولات کشاورزی عیان شده است.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کلمه "جهاد کشاورزی " نشان دهنده نیاز کشاورزی به حرکت جهادی است، ادامه داد: یکی از اولین تجارب موفق انقلاب، همکاری و تعاون در عرصه کشاورزی است، ولی جهاد سازندگی در حال حاضر آن تکاپویی را که در ابتدای امر داشت، ندارد.
ایزدخواه تصریح کرد: در حالی دنیا به این نتیجه رسیده است که بهترین مدل مدیریت، مدل مشارکت دولتی - خصوصی (p.p.p) است که این مدل 30 سال پیش در ایران اجرا شده است.
وی اقتصاد سوداگر و بروکراسی اداری را از مهمترین علل عقب ماندگی کشور و به تبع آن بخش کشاورزی، دانست.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه حاکمیت سوداگر به گونه ای است که کشاورز نمی تواند عرضه کننده مستقیم مواد تولیدی خود باشد، تصریح کرد: سوداگر لزوما تاجر یا سرمایه دار نیست بلکه کسی است که بر ضد تولید داخل عمل کند.
وی با تاکید بر مشکل خشکسالی ایران ادامه داد: در حالی کشور مشکل خشکسالی دارد که در برخی شهرهای کویری، مزارع به صورت غرقابی، بدون کانال سیمانی و زیر نور آفتاب، آبیاری می شوند.
ایزدخواه گفت: با توجه به اینکه ایران در اقلیم بیابانی قرار گرفته، مشکل خشکسالی معضل کنونی ایران نیست؛ البته برای این مشکل باید برنامه ریزی و آن را برای همیشه حل کرد.
وی با اشاره به اینکه در ایران بیشتر از خشکسالی مشکل هدررفت آب مطرح است، ادامه داد: 65 درصد آب در هرمزگان به دلیل عبور آب شیرین رودخانه ها از گنبدهای نمکی هدر رفته و قابلیت کشاورزی آب از بین می رود.
ایزدخواه با اشاره به بالا بودن آمار فارغ التحصیلان بیکار کشاورزی در کشور، بیان داشت: این در حالی است که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان اعلام کرده دانش لازم برای جلوگیری از این هدر رفت را نداریم و مطرح کرده است که می توان مسیر آب را با کانال کشی تغییر داد(احتمالا سنتی ترین روش) البته همان هم انجام نمی گیرد.
این پژوهشگر به مدل تجارت ژاپن که واردکننده مواد خام و صادرکننده
محصولات با ارزش افزوده است، اشاره کرد و افزود: در ایران مواد خام و محصولات ارزشمند کشاورزی به فروش می رسد سپس تولیدات خارجی وارد می شود و این تجارت سوداگری است و اقتصادی که تولید نداشته باشد اقتصاد نیست.
ایزدخواه ادامه داد: اقتصاددانان پرونده کشاورزی را بسته اند به این معنا که نمی توان بخشی از توسعه اقتصادی را بر دوش بخش کشاورزی نهاد و این در حالی است که کویت درخواست اجاره 30 هکتار از زمین های بکر خوزستان را دارد.
وی در ادامه موقعیت خوزستان را اینگونه تشریح کرد: در خوزستان سه فصل کشت است به طوری که هر چهار ماه می توان محصول را تغییر داد، یک سوم آبهای روان کشور و بیشترین تعداد سد در این استان است هم چنین تابش آفتاب در برخی نقاط خوزستان دو برابر هلند است و زمین آن فلات و پست است. در ضمن از نظر دسترسی به آبهای آزاد و بازار مصرف موقعیت فوق العاده ای دارد.
به عقیده این پژوهشگر، کشاورزی در ایران نمونه واقعی از استیصال تئوری های وارداتی توسعه و بروکراسی فلج دولتی و یکه تازی دلالان و سوداگران است.
ایزدخواه به دیدار رهبری از مناطق و زمین های خوزستان و طرح مقام معظم رهبری در سال 75 مبنی بر انتقال آبها به سر زمین های کشاورزی اشاره کرد و گفت: چند سال بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو برای انتخاب بانی این طرح اختلاف نظر بود و سه مرتبه طرح به مجلس رفت و برگشت خورد.
وی با اشاره به اینکه اخیرا اقداماتی توسط جهاد نصر و با همکاری دولت در خصوص طرح مقام معظم رهبری صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار عید نوروز 85 در منطقه فرمودند که اگر طرحی که گفتم اجرا می شد این استان، اولین استان پیشرفته کشور بود.
وی معتقد است کشاورزی نمونه کوچکی از اقتصاد کشور است و تمام مشکلات اقتصادی را می توان در کشاورزی یافت.
ایزدخواه با تاکید بر اینکه خرده مالکی مشکل اصلی کشاورزی است، عنوان کرد: با متوسط مالکیت سه هکتار زمین نمی توان کار اقتصادی انجام داد و در آن رشد اقتصادی و توسعه نیست، این نوع کشاورزی فقط می تواند رفع نیاز مادی روزانه باشد.
وی با اشاره به اینکه مشکل خرده مالکی قبل از انقلاب با اصلاحات اراضی شکل گرفت و بعد از انقلاب تشدید شد، تصریح کرد: راه حل این مشکل مدل تعاونی است. البته توسعه کشاورزی، مدل، الگو و تکنولوژی می خواهد و کار جهادی و همکاری می طلبد.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: اگر گوشت گران است چرا دامداری ها دارد بسته می شود؟ و اگر مشکل خشکسالی داریم چرا آب های دریاچه عظیم کرخه به طول 40 کیلومتر پشت سد کرخه دارد تبخیر می شود؟ آب سر زمین های کشاورزی نمی رود و مردم منطقه از چاه آب استخراج می کنند، اگر مشکل سرمازدگی هست چرا از ژن ها مقاوم در برابر سرما مانند نمونه ای از انار در فردوس استفاده و تکثیر نمی شود؟

وی در پایان با تأکید بر اینکه مشکل کشاورزی کمبود منابع نیست، گفت: اگر ما هواپیما ساز نشدیم خرده ای نیست ولی اگر بگوییم ایران با 9 اقلیم کشاورزی پرتقالش را وارد می کند جای تأسف و سرزنش دارد.

برگرفته از سایت worldfood.ir